Strona główna » OPIS ZAJĘĆ

Opis zajęć

Zajęcia muzykoterapii w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu są elementem planu terapeutycznego po każdej operacji wszczepienia implantu u dzieci.

Szczegółowy plan zajęć dla dzieci po operacji wszczepienia implantu rozpisany jest na kilka etapów:

  • Muzyczne przywitanie dzieci – wprowadzenie w dźwiękowy świat poprzez wspólne śpiewanie.
  • Muzyczno-ruchowa zabawa integrująca grupę, której niezbywalnym i najważniejszym elementem jest odreagowanie emocji i napięć.
  • Ćwiczenia uważności słuchania – dzieci zapoznają się z brzmieniem różnych instrumentów oraz uczą się je rozpoznawać. Zadaniem dzieci jest wybrać instrument z kilku rozłożonych, a następnie razem z muzykoterapeutą uczą się nazywać instrumenty oraz rozpoznawać dźwięki, które wydają.
  • Śpiewa-mowa, którego celem jest rozwijanie mięśni i narządów artykulacyjnych oraz wzbogacanie słownictwa.
  • Ruch przy muzyce – dzieci uczą się wychwytywania zmian w melodii i reagowania na nie.
  • Aktywne słuchanie – dzieci słuchają kompozycji opracowanych przez specjalistów dla pacjentów z zaburzeniami słuchu, czyli „Teatr Instrumentalny” (płyta wydana przez IFPS) oraz oglądają przygotowaną do tej muzyki prezentację komputerową. To w szczególny sposób pomaga dzieciom osłuchać się z tonami o różnej częstotliwości.
  • Muzyczne pożegnanie, które służy wyciszeniu i płynnemu zakończeniu zajęć.
muzykoterpia-opis-zajec01
muzykoterpia-opis-zajec02
Regulamin zajęć

REGULAMIN UDZIAŁU W PROGRAMIE „MUZYKA W ROZWOJU SŁUCHOWYM CZŁOWIEKA”

Założenia ogólne

1. Poniższy regulamin dotyczy uczestników oraz opiekunów Programu Naukowego Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka.
2. Sekretarzem Programu jest mgr Barbara Kaczyńska.
3. Program trwa 9 miesięcy (od 01 października 2021 r. do 30 czerwca 2022r.) i jest procesem całościowym – dziecko jest zobowiązane do udziału w zajęciach przez cały okres jego trwania.
4. Podczas trwania Programu uczestnicy zobowiązani są do regularnego i aktywnego uczestniczenia
w zajęciach muzykoterapeutycznych, spotkaniach z psychologiem oraz logopedą.
5. Udział w zajęciach muzykoterapeutycznych jest obowiązkowy, a każda nieobecność musi być uprzedzona informacją oraz usprawiedliwiona telefonicznie lub e-mailowo.
6. Uczestnik ma obowiązek poddać się badaniom kontrolnym jakości /efektywności zajęć muzykoterapii Programu Naukowo-Muzycznego Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka, w wyznaczonych terminach.


Założenia szczegółowe

1. W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci, które zostały zakwalifikowane do udziału w Programie.
2. Zajęcia muzykoterapeutyczne online powinny odbywać się punktualnie w wyznaczonych godzinach.
3. Ewentualna przerwa w uczęszczaniu na zajęcia muzykoterapeutyczne może nastąpić z  ważnych  powodów  (np. choroba dziecka), o takiej nieobecności rodzice powinni każdorazowo powiadomić sekretariat Zespołu Muzykoterapii.
4. Brak informacji o nieobecności dziecka na zajęciach dwa razy z rzędu wiąże się z usunięciem dziecka z listy dzieci zakwalifikowanych do udziału w Programie.
5. Nieobecność dziecka trzy razy z rzędu na zajęciach wiąże się z przerwaniem procesu muzykoterapeutycznego i równocześnie z usunięciem dziecka z listy dzieci zakwalifikowanych do udziału w Programie. W wyjątkowych uzasadnionych sytuacjach jest możliwość kontynuowania zajęć pomimo trzykrotnej cotygodniowej nieobecności – taką decyzję podejmuje Sekretarz Programu po konsultacji z muzykoterapeutą prowadzącym.
6. Rodzice powinni osobiście powierzać dziecko osobie prowadzącej zajęcia muzykoterapeutyczne.
7. W zajęciach muzykoterapeutycznych biorą udział dzieci, rodzice (opiekunowie) w tym czasie powinni przebywać poza salą zajęć (w przypadku grup wiekowych 0-2 i 2-4 w zajęciach wraz
z dzieckiem bierze udział jeden z rodziców (opiekunów)).
8. Muzykoterapeuci (MT) nie ponoszą odpowiedzialności za zdrowie, życie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców przed wejściem do budynku, w szatni lub przed salą zajęć.
9. Rodzice zobowiązani są do poinformowania MT o chorobach przewlekłych swoich dzieci.
10. Dla dobra całej grupy nie należy przyprowadzać dzieci przeziębionych, z katarem, stanami zapalnymi itp. W takiej sytuacji MT ma prawo odmówić rodzicowi chorego dziecka jego uczestnictwa
w zajęciach.
11. Zajęcia muzykoterapeutyczne są oparte również na ruchu, zatem dzieci powinny posiadać odpowiedni strój, tzn. kryte obuwie oraz wygodne ubranie, które nie będzie krępowało ruchów.
12. Rodzice osobiście powinni odbierać swoje dziecko z sali, w którym przebywa podczas zajęć.
13. W trakcie trwania turnusów rehabilitacyjnych, występów oraz innych uroczystości organizowanych przez Zespół Muzykoterapii odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci spoczywa równocześnie na MT jak i rodzicach (opiekunach prawnych).
14. Dopuszcza się możliwość odbierania dziecka przez osobę dorosłą, zdolną do podejmowania czynności prawnych, upoważnioną na piśmie przez rodziców. Dziecko nie będzie oddawane osobom poniżej 18 roku życia.
15. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do uaktualniania danych adresowych oraz numerów telefonów kontaktowych.
16. O rezygnacji z udziału w zajęciach muzykoterapeutycznych należy powiadomić Zespół Muzykoterapii na piśmie, odpowiednio uzasadniając swoją decyzję.
17. Decyzja o udziale zajęciach muzykoterapeutycznych powinna być świadoma, ponieważ rezygnacja w trakcie trwania terapii w danym cyklu wiąże się z zakłóceniami w prowadzonych badaniach naukowych.

Prosimy o przestrzeganie ustaleń zawartych w niniejszym regulaminie, co pomoże w sprawniejszym funkcjonowaniu zajęć muzykoterapeutycznych.